Merhabalar! Bu makalemizde Ubuntu/Debian üzerine web sunucusu kurulumuna değineceğiz. İlk olarak sistemimizi “sudo apt update && sudo apt upgrade -y” kullanarak en son sürüme güncelleyelim. Ardınan kuruluma geçebiliriz ancak üstteki komuttaki -y eki size sormadan direk olarak güncellemeyi başlatmayı sağlar. Eğer güncelleme ile kaybedecek bir şeyiniz yok ise güncelleyin. Ki bu standart kullanıcılarda sorun olmaz.

Kurulum

Sunucumuz apache2 ve php7.0 üzerine olacak. Yapacağımız şeyler çok basit. Konsola “sudo apt install apache2 libapache2-mod-php7.0” yazıyoruz ve tüm paketler otomatik olarak kuruluyor. Bunun yanında komuta “mysql-server” de ekleyerek mysql sunucusu kurulumu da yapabiliriz. Kurulum esnasında mysql sunucusu size istediğiniz root kullanıcısı şifresi‘ni soracak. Bu şifre yalnızca mysql için geçerli olup sistem üzerindeki root kullanıcısı ile alakası yoktur. Burayı boş bırakarak root kullanıcısının şifresiz olmasını da sağlayabilirsiniz. Kurulumdan sonra yapmanız gereken pek bir şey yok. Dosyalarınızı “/var/www/html/” klasörüne atarak çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Bu klasörü değiştirmek veya apache sunucu ayarlarını güncelleme ile ilgili dersimiz yakında gelecek ve geldiğinde de buraya linki eklenecektir.

Kurulan MySQL sunucusu hakkında

Bu yöntem ile kurulan MySQL sunucusu varsayılan olarak dış ip adreslerine kapalıdır. Bunu düzeltmek için my.cnf adlı dosyada bazı değişiklikler yapmanız gerekmekte. Ayrıca eğer root kullanıcısı ile uzaktan bağlanmak istiyorsanız uzak mysql’e açık bir root kullanıcısı eklemeniz ve bu kullanıcıya bütün yetkileri vermeniz gerekiyor. Tabii eğer onun gerçek bir root kullanıcısı olmasını istiyorsanız. Okuduğunuz için teşekkürler! Her türlü sorularınızı yorum yazarak, iletişimden ulaşarak veya mail atarak bana ulaştırabilir ve cevap alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like