Yazılım alanına ilk defa giriş yapmış olanların kafalarının karıştığı noktalardan birisidir algoritma.

Bildiğiniz üzere yazılımcılık, aynı zamanda mühendislik olarak da adlandırılır. Bu işin “Yazılım Mühendisliği” şeklinde adlandırılmış olmasının ana sebebi, tıpkı bir binayı dizayn ederken yapının farklı durumlarda nasıl tepki vereceği hesaba katıldığı gibi, ortaya bir yazılım koymak istediğinizde de aynı şekilde hesaplamalar yaparak yazılımın yapısını belirlersiniz.

Algoritma nedir? nasıl yapılır?

Algoritma nedir, X durumu gerçekleştiğinde oluşturulacak olan Y işlemlerini önceden belirleyip, bu durumlara karşı hazırlık yapma durumuna algoritma oluşturma denir.

Aslında algoritma oluşturma zaman ile alışılan bir şeydir. Örneğin PHP’de class dosyalarının hangi klasörde nasıl dizimlendiği, bu classların birbirlerine nasıl bağlanacak olduğu, bu classların fonksyonlarının hangilerinin diğerlerinde kullanılacağı gibi durumların hesaplanılması benim bir projeye başlarken ilk önce hesaba kattığım aşamalardan bazılarıdır.

Örnek bir algoritma isterseniz;

Veritabanı bağlantısı “database.php” class dosyasında belirlenecek, ve gereken diğer bütün classlar “load.php” dosyasında toparlanacak. Böylelikle her sayfada yalnızca “include ‘load.php’;” komutunu işlemek yeterli olacak.
database.php içerisinde bağlanılacak veriler “config.php” adlı class dosyasındaki ayar alma fonksyonundan “.json” ayar dosyalarından veri çekerek gerçekleştirilecek.

Başlarda biraz karışık gelebilir, ancak olay planlamadan ibaret.

Unutmayın algoritmanız ne kadar planlı olursa, yazılımınız o kadar sağlam ve hızlı olur.

Algoritma oluştururken optimizasyonu da hesaba katmayı unutmayın. Bunun da en iyi yolu yapılan işlem sayısını minimuma indirmektir. Bu da verileri tekrar tekrar hesaplamak yerine depolayıp bu verileri kullanmak ile sağlanabilir. Mesela arama sonuçlarını depolayarak aynı terim için tekrar tekrar veritabanının çalışmasına engel olabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

Gelecek değişikliklere hazırlıklı olmanız gerekiyor. Aksi taktirde gelecekte yapmak istediğiniz bir değişiklik durumunda değiştirmeniz gereken bölüm olması gerekenden çok daha fazla olacaktır. Bu da gereksiz yere yorulmanıza, veya başarısız olmanıza sebep olur.

Bu noktada verebileceğim örneklerden ilki, linklerinizi değişkenlere bağlamanızdır. Örneğin bir blog scripti yazdığınızı farz edelim. Blog sayfaları ise “/blog/başlık” adreslerinde olacak. Belli bir süre sonra /blog/ adresini değiştirmek istediğinizde bütün linkleri elle güncellemeniz gerekecektir. Bunu engellemek için daha en başta linkleri bir “link oluşturma” fonksyonundan geçirerek, bu fonksyonda küçük bir değişiklik yaparak bütün linkleri güncelleyebilmenizi sağlamanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like