Golang, günümüzde c++ yerine kullanılabilen, Google tarafından geliştirilmekte olan bir programlama dilidir.

Windows ve Linux sistemler üzerinde sorunsuzca çalışabilen bu dil ayrıca yüksek bir performansa sahiptir. Şahsen ben bu özelliğini kullanarak, onu yaptığım yazılımların performansını arttırmada kullanıyorum.

Nasıl bir dil?

Diğer nesne tabanlı dillere benzer bir yapısı bulunmakta. Öğrenmesi gerçekten kolay geldi bana. Onun ile tanıştıktan 1 saat sonra kendi tcp sunucumu ve mysql bağlantımı yapmış, işimi görüyor hale gelmiştim. C++’da gördüğümüz komplike, gereksiz aşamaları geçip konuya odaklanmış bir dil diyebilirim. Bu açıdan gerçekten de hoşuma giden bir dil. Üretici, geliştiriciler açısından zaman ve “beyin” tasarrufu yapmamıza yardımcı oluyor.
Multithreading de bu dilde oldukça kolay bir kullanıma sahip. Tek bir değişkeni kanallayarak birden çok iş parçacığında kullanabiliyorsunuz. Elbette bunu başka dillerde de yapabilirsiniz ancak, bu dilde bu kolaylaştırılmış gördüğüm kadarıyla.

Öğrenirken, nasıl bir yol izlemeliyiz?

Bence, sıkıcı bölümleri geçip yapmak istediğiniz şeye odaklanarak, yeni şeyler üreterek öğrenin. Mesela ben, yukarıda da bahsettiğim gibi direkt olarak ihtiyacım olan şey ile başladım. Şuanda da güzel bir şekilde öğrenmeye devam ediyorum. Ayrıca bir şeyler başarmış olmak sizi o dile daha da ısındırıyor, daha başarılı olmanızı sağlıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like