Linux sistemlerde disk bölümleri oluşturmak oldukça kolay. Ancak burada oluşturulan bölümleri bir de uygun bir dosya sistemi ile formatlamanız gerekiyor. Bu işlemi de aşağıda göstereceğiz. İlk olarak sistemdeki bağlı disklerden hangisinin bizim formatlamak istediğimiz disk olduğunu bulmamız lazım. Bunun için konsola 
blkid
yazıp sürücünüzü bulabilirsiniz. Çıkan çıktıda bir yerde bağladığınız diskin/flash sürücünün adı olacaktır. Eğer adı yoksa, ve siz de emin olamadıysanız o zaman
df -h
yazarak bağlanmış bütün sürücülerin boyutlarını görebilirsiniz. Eğer bu da sizin kesin bir sonuca varmanızı sağlamadıysa o zaman blkid komutunu yazdıktan sonra diskinizi çıkartın. Ardından disk çıkık durumda iken tekrar blkid komutunu gönderin. Eksik olan sürücü sizin diskiniz demektir. Diskinizi belirledikten sonra ise Linux’ün kendi programını kullanarak diskinizi düzenleyeceğiz. Bunun için ise konsola
fdisk /dev/sda
şeklinde bir komut gönderin. Ancak sda kısmını kendi diskinize göre düzeltmeyi unutmayın. Bunu yaptığınızda önünüze şöyle bir ekran gelecek:

Fdisk Kullanımı

Bu ekrandaki yazıdan anlayacağınız üzere burada yaptığımız işlemler belli bir komutu göndermediğimiz sürece sadece geçici hafızada kalacaktır. Yaptığımız işlemleri kaydetmek için “w” komutunu kullanacağız. İlk olarak sürücüde oluşturulmuş bölümleri listeleyelim. Bunu için “p” komutunu kullanacağız. Bunu yaptığınızda karşınıza şöyle bir görüntü gelecek:  

Gördüğünüz gibi diskimizin boyutunu ve oluşturulan bölümleri görebiliriyoruz. Benim durumumda bunlar vda adının altında sıralanmaktalar, sizde sda, mmcblk gibi şeyler olabilir.

Bölüm Silme

Bölüm silmek için “d” komutunu gönderiyoruz.

Bizden bir bölüm numarası istiyor, ve yukarıda gördüğümüz listedeki numaralardan birisini, silmek istediğimizi seçip yazıyoruz. Entere bastığımızda “silinecekler” listesine yazılıyor. Ancak unutmayalım ki değişiklikler henüz uygulanmış değil.

Bölüm oluşturma

Bölüm oluşturmak için ise “n” komutunu kullanıyoruz. Bu komut boş bir bölüm oluşturuyor. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.Resimde 2 adet bölüm sildikten sonra geri kalan boyutu kaplayan bir sistem oluşturdum. Programın size önerdiği parantez içindeki boyutlar olabilecek en büyük alanı kapsar. İşlemleri yaptıktan sonra “w” komutunu göndererek yaptığımız değişiklikleri diskimize yazıyoruz.

Bölümü formatlamak

Oluşturduğumuz bölümü, örneğin /dev/sda3’ü formatlamamız da gerekecek. Bunun için aşağıdaki komutlardan birisini seçebilirsiniz.
#Birisini seçin
mkfs.ext4 /dev/sda3
#
apt install ntfs-3g -y
mkfs.ntfs /dev/sda3
# Daha fazlası için internetten mkfs komutlarına bakabilirsiniz.
  Aklınıza takılan bir soruyu yorum olarak sorabilirsiniz. Çok kısa bir sürede cevap alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like