linux logo

Linux nedir?

Linux bir OS(operating system) yani bir Windows gibi bir işletim sistemidir diyebiliriz ama aslında sadece bir çekirdektir. Bu çekirdek üzerinde onlarca farklı işletim sistemleri vardır. Bu işletim sistemleri Linux’ü temel alarak farklı sistemler ortaya çıkartır. Bu sistemlere Ubuntu, Centos, Kali gibi sistemleri örnek verebiliriz.

Peki bu sistemler nerelerde ve ne amaçla kullanılıyor?

Linux sistemler günümüzde genelde günlük hayattan çok sunucularda kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de Linux sistemlerin çoğunun bedava oluşudur. Bunun dışında Linux açık kaynaklı oluşundan ötürü daha güvenli ve hızlı olabilmektedir.

Tipik bir linux sistemin çalışma prensipleri nelerdir?

Linux sistemi kernel yani çekirdek denilen bir ana dosyada başlar. Bu dosya basitçe sistemin ana değişkenlerini ve fonksyonlarını tanımlar. Sonrasında ise programları çalıştıracak zincir tetiklenir. Servisler aktifleşir ve karşımıza terminal çıkar. Windows’da alıştığımız gibi bir masaüstü ortamı bütün Linux sistemlerde bizi karşılamaz. Hatta terminalden çok daha fazla şey yapabileceğimizi söyleyebilirim, tabii konu eğer işletim sistemi üzerinde yapılacak bir değişiklik ise.

Linux’ü Windows’tan ayıran ne gibi özellikler var?

Bu iki sistem arasındaki en büyük fark (burada Ubuntu’yu temel alıyorum) otomatik paket yükleme sistemidir. Ubuntu’da uygulamaların %99’unun ücretsiz ve açık kaynaklı oluşundan ötürü geliştiriciler de neden uygulamaları yüklemeyi kolaylaştırmayalım deyip bir paket yöneticisi “apt” eklediler. Bu program sayesinde örneğin gimp programını yükleyecekseniz “sudo apt install gimp” komutunu terminale yazmanız yeterli. O kendisi gerekli dosyaları indirip kurulumu yapacaktır. Bunun yanında mysql sunucusu, apache2 ve tabi php eklentisi gibi şeyleri de bu yolla kolayca kurabilirsiniz. Bu farkın yanında ayrıca Linux sistemler genelde çok hafif olurlar. Bunun sayesinde ARM mimarisine sahip işlemciler gibi düşük güçte çalışan işlemciler Linux sistemleri desteklemekte. Böylece Raspberry Pi, Orange Pi gibi SBC (Single Board Computer, Tek Kart Bilgisayar)’lar Linux’ün gelişmiş özelliklerinden faydalanabilmekte. Bu kartlara sonra tekrar değineceğiz.

Linux sistemleri kişisel bilgisayarıma yükleyebilir miyim?

Linux sistemler bütün bilgisayarlar tarafından ne yazık ki desteklenmemekte. Ancak bunu deneyip görebilirsiniz. Bunu da tıpkı Windows yükler gibi Ubuntu’nun sitesine gidip son sürüm iso dosyasını USB’nize yazdırarak boot etmeyi deneyin. Bu konuya da ileride detaylı olarak değineceğiz.

Peki ya oyunlar?

Linux sistemlerde, ki ben yine Ubuntu’yu temel alarak konuşacağım, oyun oynayabilirsiniz ancak bu kolay olmayacaktır. Bunun için sistem uyumluluk programı yüklemeniz gerekmekte. Buna Wine’yi örnek verebiliriz. Ancak ne yazık ki Windows’da alacağınız performansı burada alamayacaksınız. Tabi aslında Linux için derlenmiş oyunlar da mevcut. Bunlara en kolay erişimi Steam’ı bilgisayarınıza yükleyerek sağlayabilirsiniz. Ama genel olarak bu konuda Windows’a bel bağlamanız tavsiye edilir. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Sorularınızı yorum olarak bana sorabilirsiniz. Sonraki makalelerimiz burada eksik bırakılan noktaları açıklayacaktır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like