Navicat nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır?

Navicat basitçe bir veritabanı yönetim uygulamasıdır. Linux ve Windows üzerinde çalışabilmekte olup, deneme süresinden sonra ücretli olarak çalışmaya devam eder.

Navicat gerek devasa şirketler, gerekse normal kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Migrasyon ve genel yönetim özellikleri bakımından veritabanı yöneticilerinin beğenilerini toplamaktadır.


Navicat’ın desteklediği veritabanı sayısı oldukça yüksek miktarda. Ancak bu rakam aldığınız uygulama paketine göre de değişmekte. Bütün tiplerde paketleri destekleyen premium paket, ve bunun dışında sadece belirli tiplerde veritabanı sunucusunu destekleyen farklı tiplerde uygulamaları da bulunmakta. Paket fiyatları da elbette özellikler ile beraber değişmekte.

Navicat günümüzde veritabanı yöneticileri, webmasterlar, oyun sunucusu sahipleri gibi kullanıcılara hitap etmektedir. Sahip olduğu geniş alet kutusu gerçekten de oldukça işlevseldir.

Navicat GUI

Aynı anda birden fazla bağlantı ile birden fazla veritabanını yönetebilirsiniz. Ayrıca sunucularda bulunan eventler ve fonksyonlar gibi şeyleri de bu arayüzden yararlanarak yönetibilir/ekleyebilirsiniz.

Veritabanı yedeklerini SQL formatında alabilir, veritabanları arasında bilgi transferini gelişmiş migrasyon yönetim özelliği ile yapabilirsiniz. Elbette bu tür şeyleri öğrenmek de biraz zaman alacaktır.

Navicat’ı nereden alabilirim?

Navicat ürünün kendi sayfasından satılmaktadır. Küçük bir arama yapmanız durumunda bulabilirsiniz.

Ürünü aldığınızda tablolarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz.

Navicat kullanımı ile ilgili olacak makalemizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like