jetson nano ile ilgili görsel sonucu

Jetson Nano

Nvidia tarafından geliştirilmiş olan bu SBC (single board computer), yapay zeka ve CUDA geliştiricileri için özel olarak tasarlanmıştır.

GPUNVIDIA Maxwell™, 128 CUDA Çekirdeği
CPU4-core ARM A57 @ 1.43 GHz
Bellek4 GB 64 Bit LPDDR4 | 25.6 GB/s
DepolamamicroSD
Video4K @ 30 | 4x 1080p @ 30 | 9x 720p @ 30 (H.264/H.265) Encoder
4K @ 60 | 2x 4K @ 30 | 8x 1080p @ 30 | 18x 720p @ 30| (H.264/H.265) Decoder
Kamera1x MIPI CSI-2 DPHY lanes
BağlantıGigabit Ethernet, M.2 Key E
EkranHDMI 2.0 and eDP 1.4
USB4x USB 3.0, USB 2.0 Micro-B
DiğerGPIO, I2C, I2S, SPI, UART
Boyutlar100 mm x 80 mm x 29 mm

Bu kart üzerinde geliştirme yaparken TensorFlow gibi ileri düzey derin öğrenme programları geliştirebilirsiniz. Üzerinde bulunan 128 CUDA çekirdekli GPU’su sayesinde kameradan alacağınız görüntüleri işleyebilir, tanımlayabilirsiniz.

Kart üzerinde bulunan gigabit ethernet portunu kullanarak ayrıca NAS gibi de kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, bu USB 3.0 portlarının tek bir bağlantı üzerinden çalışması. Yani toplamda 1 adet USB 3.0lık hız elde edebilirsiniz. Yapılan testlerde hızın 300MB/sn kadar yüksek rakamlara ulaşıldığı görülmektedir.

Kart üzerinde bulunan 4GB ram ve ARM işlemci, Linux üzerinde oldukça rahat bir çalışma alanı sunmakta. Ayrıca Display çıkışına dokunmatik tablet ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Kart 4K video encode ve decode kapasitesi ile gelmekte. Encode yaparken 30FPS, decode yaparken ise 60FPS’e kadar oynatım yapabilmekte.

Neler Yapılabilir?

Bu kart ile neler yapılabileceğini zaten konuşmuştuk. Bunların dışında yapay zeka destekli robotlar, yüz tanıma uygulamaları gibi gelişmiş çalışmalara da yönelebilirsiniz.

Ancak bu kart yeni başlayan yazılımcılar için oldukça zor gelebilir. Yine de TensorFlow gibi bir kütüphane kullanarak yazılıma başlanılması herkes için en iyisi olacaktır. Sonradan CUDA çekirdeklerini kullanarak kendi hesaplamalarınız ile C++ uygulamaları yazarak, yapay zeka yazılımlarının doruk noktasına ulaşabilirsiniz. Elbette bunun için zaman gerekecektir.

Diğer Noktalar

Kart SD kart üzerinden çalışmaktadır. Bu kadar güçlü bir kart üzerinde, ona yakışır bir 64GB sd kart kullanmanızı tavsiye ederim. İnternet üzerinde içinde SD kart, adaptör, kamera paketini 1150₺ civarlarında bulabiliyorsunuz. Kendisini geliştirmek isteyen, yeni konularda uzmanlık isteyen herkese önerebileceğim bir karttır.

Bir Web geliştiricisi olarak Jetson Nano bana oldukça heyecan verici bir kart olarak gözükmekte. Kendisini C++ alanında geliştirmek isteyen kişilere de hitap eden bu karta kesinlikle sahip olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like