Bu bölümü PHP veya başka programlama dillerini daha önce kullanmış olanlar geçebiliriler.

Genel Programlama Bilgisi

Programlar nasıl bir temel üzerinde çalışmakta? Diller arasındaki kaçınılmaz benzerlikler nelerdir? Program nasıl geliştirilir? PHP Kodlarımı nasıl çalıştırabilirim? Bu soruların cevaplarını sizlere vereceğim.

Programlar nasıl bir temel üzerinde çalışmakta?

Genel olarak tüm programlama dilleri değişkenleri kullanır. Değişkenler, PHP’de olduğu gibi diğer dillerde de verileri depolamak için kullanılır. Örneğin şimdi size vereceğim örnekte değişkenlerin bilgisayarın sizi nasıl anladığını etkilediğini göreceğiz. İlk olarak size 10 mu yoksa 9 mi daha büyük dersem bana ne dersiniz? Muhtemelen 10 dersiniz. Çünkü 10 rakamsal olarak daha büyük. Alfabetik olarak ise 9, 1’den daha büyük olduğundan dolayı 9 daha büyük. Peki bunu programa nasıl anlatırız? Elbette 10 ve 9’un bir rakam olduğunu tanımlayarak. Pek çok programlama dilinde değişken türleri önceden belirlenir. Örneğin rakamlar için bir çok programlama dilinde şuna benzer bir kullanım mevcuttur:
int degisken = 1;
“int” rakam olduğunu tanımlar. Ancak PHP’de böyle bir kullanım mevcut değildir. Bu da büyük bir kolaylık sağlar. Eğer 1’in bir rakam olduğunu belirlemek istiyorsak PHP’de şu şekilde bir kullanım yaparız:
$degisken = 1;
Ama 1’in bir yazı olduğunu belirtmek istiyorsak o zaman ise şu şekilde bir kullanım yaparız:
$degisken = “1”;
Yazacağımız programlar bu tür değişkenleri toplayarak, çıkararak, işleyerek veya değişkene göre hareket ederek çalışacak. Yani değişkenler programların temelidir diyebiliriz.

Diller arasındaki kaçınılmaz benzerlikler nelerdir?

  Bu listenin en başına değişkenleri koyabiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi değişkenler programların bel kemiğidir. Bunun dışında fonksyonlar ve bir çok programlama dilinde “sınıflar” kullanılmaktadır.

Program nasıl geliştirilir?

Bir çok program kendisini geliştirmeniz için ayrı bir programa ihtiyacınız vardır. Ancak PHP’de bu gerekli değildir, ancak kullanılırsa daha rahat olur (otomatik sunucuya upload vs.). Sizlerle bu eğitim setinde Jetbrains Phpstorm ile devam edeceğiz. Kullanmanız zorunlu olmamak ile beraber sizerin vakit kazanması adına çok iyi olacağını düşünüyorum.

PHP kodlarımı nasıl çalıştırabilirim?

Bunun için bir php sunucusuna ihtiyacınız var. Herhangi hosting şirketinden bir cpanel hosting satın alarak, veya bilgisayarınızda Xampp yükleyerek http://localhost adresinde bir web sunucusunu çalıştırabilirsiniz. Xampp yüklendikten sonra c:/xampp/htdocs adresine atacağınız a.php adlı dosyaya erişmek için apache sunucusu çalışır durumda iken http://localhost/a.php adresine gitmeniz yeterlidir. Yerel sunucu kurduğunuzda ftp ile dosya yüklemek gibi bir sorununuz da olmaz. Xampp’de sizin kullanacağınız ayrıca mysql sunucusu da vardır ki bu sunucu php’de yapacağınız projeler için bir şah damar görevi yapacak. Bu terimler gözünüzü korkutmasın. Basitten başlayıp sonralarda veritabanı işine girişeceğiz. Ki böylece ne yapacağımızı da bilerek hareket edebileceğiz. (FTP, yani file transport protocol, adı üstünde bir dosya transfer protokolüdür. Bu sistem ile dosyalarımızı sahip olduğumuz sunucuya yükleyip çalıştırabiliriz. Hosting’in kullanıcı adı ve şifresi ile filezilla gibi programları kullanarak websitenizin dosya sistemine dosyalarınızı atabilirsiniz. Hosting satın aldığınızda dosyalarınızı public_html klasörüne atmanız gerekmektedir. Ancak hosting satın almanız zorunlu değildir hatta yerelde xampp çalışmanızı tavsiye ediyorum.)

  Sonraki dersimiz: https://www.nixdestek.org/php-dersleri-ders-1-temel-fonksyonlar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like