php logo Merhabalar, gelecek olan bu kursumuzda sizler ile PHP ile yapılabilecek neredeyse hemen her şeye dayanacağız. Ancak bunu aşamalar ile yavaş yavaş ilerleyerek yapacağız. İlk olarak sizlere kendimi tanıtmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ben kimim?

Ben uzun süredir PHP ile projeler yapmaktayım. Bu aşamada oldukça fazla bilgi edindim. Ve bu bilgileri sizler ile paylaşarak hem sizin hem de benim kazanmamın oldukça mantıklı olacağını düşündüm. Makalelerimiz yazı ile kalmayıp video desteği ile sizler ile olacak.

Şimdiye dek neler yaptın?

Çok fazla halka açık projem olduğunu söyleyemem. Güncel projelerimin en önemlisi olan Animantoloji’yi sizlere örnek gösterebilirim. Animantoloji bir anime izleme platformu olup back-end kısmında tamamen benim tarafımdan geliştirilmekte. Sizleri ile bu yolculukta +13.000 satır kodda edindiğim ve ileride edineceğim bilgileri paylaşarak gelişimime ortak edeceğim. Dilerim ki hepimiz kârlı çıkarız.

Gerekecek araç gereçler

Bu yolculukta sizlere bir web sunucusu veya yerel bir sunucu (MySQL sunucusu da gerekecek) ve bir de IDE gerekecek. IDE olarak sizlere Jetbrains Phpstorm’u öneriyorum. Benim gibi öğrencilere öğrenci belgesi karşılığında ücretsiz lisans veriyorlar. Ve bu lisansı öğrenci olduğunuz sürece yenileyebiliyorsunuz. Bunun dışında 30 günlük deneme lisansını alabilirsiniz. Bu eğitim setinde zorunlu olmamak ile beraber bu IDE’yi kullanmanızı tavsiye ederim.

PHP Nedir?

PHP genellikle website programlamasında kullanılan bir sistemdir. Ancak bu eğitici setimizde göreceksiniz ki bunun dışında Discord botundan oyun sunucusuna kadar pek çok farklı alanda kullanımı mümkündür. Websitelerde genel işleyiş olarak PHP şu şekildedir: 1- Kullanıcı siteye sayfa isteği gönderir 2- PHP sunucusuna bu istek iletilir 3- Kodlari işlenir ve çıktı kullanıcıya gönderilir 4- Kullanıcının tarayıcısı gönderilen çıktıyı işler ve görüntü ortaya konur

Tehlikeler

PHP sunucusunda dikkatsiz kullanım ile beraber açıklar oluşabilir. Bunlardan en büyüğü de SQL Injection açığıdır. Burada göreceğimiz eğitim setinde açıkların nasıl olduğunu ve bu açıklardan nasıl kurtulunabileceğini göreceğiz. Yapacağınız siteler/sistemler açıksız olacaktır.

Nasıl bir yöntem izleyeceğiz?

Makalelerimizde projelerimiz her zaman obje tabanlı olarak yazılacaktır. Obje tabanlının ne demek olduğuna şöyle küçük bir örnek ile açıklık getirebiliriz: Mesela bir bakkal sistemi yapacağınızı düşünün. Öncelikle programda “bakkal” adında bir obje oluşturuyoruz ve bunu class ile yapıyoruz.
class bakkal{ }
Bu kodun içinde yapacağımız tüm değişiklikler bakkal adlı objenin nitelikleri olacak. Örneğin “ad” değişkeni:
class bakkal{ public $ad; }
Bakkalımızın ad değişkeni de belirlendi. Ancak bizim bu bakkal değişkenini kullanmamız için öncelikle bütün bu bakkalı bir değişkene yüklememiz lazım bunu da şu şekilde yapıyoruz:
$degisken = new bakkal(); $degisken->ad = “Hayriyenin bakkalı”;
Bu kodda ad değişkenini belirledik. Şimdi eğer bu bakkal objesinin içinde bir fonksyon oluşturursak bunu mesela $degisken->fonksyon(); şeklinde çalıştıracağız. Bu fonksyonun içinde de “ad” adlı değişkeni kullanabiliriz. Yani önce değişkeni belirleyip sonra işliyoruz. Eğer kafa karıştırıcı geldiyse merak etmeyin, derslerimizde sizlere gayet açık bir şekilde yeniden anlatacağım.

Karşılığında sizden ne istiyorum?

Yalnızca anlamadığınız noktalarda bana ulaşmaktan çekinmemenizi istiyorum. Amacım öğretmek ise bunu iyi yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. Makalelerim hakkında eleştirilerinizi de bekliyorum. Böylece kusursuza biraz daha yaklaşmış oluruz. Sonraki ders: https://www.nixdestek.org/php-dersleri-genel-programlama-bilgisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like