SSH Nedir?

SSH Linux sistemlerde uzaktan yönetim için kullanılan bir uzak terminal protokolüdür. Ancak bu protokol yalnızca terminal olarak değil aynı zamanda uzak bilgisayardaki ağın arkasında bulunan bir port adresine ulaşabilmemizi de sağlar. Bu demek oluyor ki dışarıya kapalı bir porta SSH’yi bir tünel olarak kullanarak erişim sağlayabiliriz. SSH, Windows işletim sistemlerinde kullanılamamaktadır. Bunu sağlayan bazı programlar olsa dahi bir Linux seviyesine erişmek zordur çünkü Linux sistemler zaten genelde arayüz değil de konsol üzerinden yönetilmek üzere yapılmıştır. Dolayısıyla Windows üzerinde konsoldan sistem yönetimi Linux sistemlerdeki kadar gelişmiş değildir. SSH, ki Secure Shell (Güvenli Kabuk) olarak da adlandırılır, Linux sistemlerin çoğunda kurulu olarak gelmektedir.

SSH kimler tarafından kullanılmaktadır?

SSH aslında hemen hemen bütün Linux kullanıcılarının kullandığı bir sistemdir. Ancak bunun özellikle gerektiği ortamlar da vardır. Bu ortamlara Web SunucularıOyun Sunucuları gibi sunucuları örnek verebiliriz. Bunun yanında pek çok düşük güç tüketimine sahip Tek Kart bilgisayarlar da bu özellikten faydalanmaktadır. Örneğin Raspberry Pi, Raspbian işletim sisteminde bir SSH ile beraber gelmektedir ki kullanıcılar ayarlarını yapabilsinler. Webmasterlar site ayarlarını yapabilir, dosya yükleyebilir, sitede meydana gelen hataları izleyip giderebilirler.

SSH Hakkında detaylar

Güvenlik

SSH bağlantıyı şifreleyerek sağlar. Dolayısı bağlantınız üçüncül şahıslar tarafından okunamaz. SSH bağlantısını pek çok farklı şekilde yapabilirsiniz. Pek çok şifreleme yönteminden doğrulama yöntemine bir çok seçeneğiniz vardır. Genel ve özel anahtarlar oluşturarak kullanıcıların, veya kendinizin, sunucuya özel bir dosya yardımı ile bağlanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanılabilirlik

Windows platformlarda Putty veya Bitvise SSH client yardımı ile SSH arayüzüne bağlanabilirsiniz. Bunun yanında Android platformlarda Play Store üzerinde bir çok farklı uygulama mevcuttur. Bunlardan birisine örnek olarak Juicessh’yi örnek verebiliriz. Ayrıca Linux sistemlerde SSH paketi genelde kurulu olarak geldiğinden, apt bile kullanmadan direk bağlantı sağlayabilirsiniz.

Kolay ve güvenli bağlantı

Linux sistemlerde konsolda “ssh” komutu ile sunucuya bağlanmanız mümkün. Ve bunu yaparken ayrıca anahtar dosyasını client, yani bağlandığınız cihazda depolattırarak hızlı bir bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. Böylece tek bir komut ile diğer sunucuya saniyeler içerisinde bağlanabilirsiniz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like