Tek Kart Bilgisayarlar

Tek kart bilgisayarlar yakın zamanda ünlerini arttırmaya başlayan mini-bilgisayarlardırlar. Bu bilgisayarlar genelde (istisnalar var elbetteelbette, ki aşağıda göreceğiz) yalnızca Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Bu kartlara tek kart denilmesinin sebebi herhangi ek parçaya ihtiyaç duyulmadan sadece 1 kart ile bütün ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Ancak elbette bunun da bazı sonuçları var. Bu kartlar genelde performans bakımından günlük hayatta kullanım için yeterli hıza sahip olmuyorlar. Yine de evde NAS sunucusu, web sunucusu, VPN sunucusu gibi sunucuları desteklemektedirler. Bunların da yanında bu kartların çoğuna sensörler ekleyerek programlar yazabilirsiniz. Örneğin evdeki sıcaklığı dışarıdan öğrenebilir, kamera ekleyip izleyebilirsiniz. Veya bu kartlar ile robot bile yapabilirsiniz.

En çok kullanılan SBC kartlar ve özellikleri

En çok kullanılan kart olarak Raspberry Pi‘ı söyleyebiliriz. Bu kartın en son modeli olan Raspberry Pi 3 B+, 1.4Ghz 4 çekirdekli ARM işlemciye, 1 GB ram boyutuna ve Wifi/Bluetooth/Ethernet özelliklerine sahiptir. Bunların yanında 4 adet usb portu ve 40 GPIO pini içermektedir. Bu pinler üzerinden özet geçmek gerekirse sensör okuması veya örneğin motor kontrolü yapabilirsiniz. Raspberry Pi SD kart üzerinden çalışmakta olup bir dahili hafızaya sahip değildir. Kurulumu basitçe resmi internet sitesinden imaj dosyasını indirip sd karta yazdırmak ile yapabilirsiniz.

Peki Orange Pi?

Bunun yanında benim de şuanda kullanmakta olduğum Orange Pi kartlara da değinmeliyiz. Orange Pi kartlar yüksek güçte ancak düşük software desteği sağlamakta. Örneğin ne yazık ki şuanda tam olarak GPU desteği veren bir işletim sistemi yok. El ile yapabilirsiniz ancak bir sürü sorun ile karşılaşmanız muhtemel. Orange Pi kartlar için en uygun işletim sistemi olarak şuanda Armbian diyebiliriz. Xunlong şirketinin yönetiminde geliştirilen Orange Pi kartlarına sürekli yeni sürümler gelmekte. Benim kullandığım Orange Pi Plus 2 kartının özelliklerine gelecek olursak 2GB Ram, 1Gbit Ethernet ve 16GB hızlı EMMC özellikleri ile Raspberry Pi’a üstünlük sağlıyor. Bunun yanında SATA portu ile HDD bağlayabilir ve evinizde rahatlıkla bir NAS sunucusu kurabilirsiniz. Bu kurulumlara da sonra değineceğiz.

Ne kadar güçlü?

Orange Pi’ı sunucu olarak kullanmayı planlıyorsanız evet bunu yapabilirsiniz. Oldukça güçlü 1.3Ghz ARM işlemciye sahiptir. Başka sitelerde 1.6Ghz olarak görebilirsiniz ancak kart bu hızda çalışamamaktadır.

Ne kadar daha güçlenebilir?

Elbette kartlar bunlar ile limitli değildir. Bunların yanında X86 işlemciye sahip tek kart bilgisayarlar da mevcut. Bunlara örnek olarak LattePanda‘yı söyleyebiliriz. Bu tek kart bilgisayar Windows 10/Ubuntu desteklemekte. İçinde Intel GPU, 2/4GB Ram, 32/64GB dahili hafızaya sahip. Lisanslı veya Lisanssız Windows 10 yüklü olarak alabilirsiniz. Fiyatta değişikliğe sebep olacaktır. Bu kart ayrıca içinde gömülü bir Arduino karta sahiptir. Böylece kart üzerinde aynı Arduino’yu bilgisayarınıza bağlamışsınız gibi programlama yapabilir ve pinleri kullanabilirsiniz. Arduino benzeri kartlara başka bir konumuzda göz atacağız. Sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap vereceğim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like