Torrent nedir ve nasıl kullanılır?

Torrent nedir?

Torrent günümüzde oldukça yaygın bir dosya paylaşım protokolüdür. Bu protokol bir P2P(peer to peer) dosya paylaşım sistemini kullanmakta. Yani dosyalar bir sunucudan değil, bizzati kullanıcılar tarafından diğer kullanıcılara gönderilmektedir.

Torrent nasıl kullanılır?

İlk olarak indireceğiniz şeyin torrent dosyasını bulmanız gerekmekte. Bu dosyayı bulduğunuzu var sayarsak dosyayı, ki bu aslında bir tür adres, açmanız için bir torrent istemcisine ihtiyacınız olacak. Bunun için Bittorrent’i kullanabilirsiniz.  Dosyayı açtığınızda Bittorrent otomatik olarak torrent dosyasının içinde bulunan trackerlara (izleyici) sizin dosyanızı paylaşan kullanıcıların ip adreslerini soracak ve böylece otomatik olarak bu kullanıcılardan dosyaları indirmeye, çekmeye başlayacaksınız. İndirmeniz bittiğinde de eğer torrent’i listenizden, yani programınızdan kaldırmazsanız sizin bilgisayarınız da ağdaki diğer kullanıcılara bu dosyayı göndermeye devam edecektir.  Böylece diğer kullanıcıların indirmelerine destek olmuş olursunuz. İndirmeler aynı anda 5-10, hatta 100 farklı lokasyondan çekildiğinden ötürü indirme hızı olabilecek en yüksek halinde olacaktır. Torrent sistemler günümüzde daha çok korsan oyun, film veya müzik gibi illegal ortamlarda kullanılmakta olup bazı ülkelerde yasaktır. Lütfen emeğe saygı gösterip orjinal içerik satın almaya özen gösterelim.

Ubuntu/Debian ve Torrent

Debian tabanlı Linux işletim sistemlerinde torrent istemcisi kurmak oldukça kolay. Yapmanız gereken tek şey deluge paketini apt ile kurmak. Bunun yanında kurulumdan sonra uzak erişim de sağlayabilirsiniz. Deluge bir GUI torrent istemcisidir. Eğer bunu bir sunucu üzerinde yapmak istiyorsanız yüklemeniz gereken paket in adı deluged‘dir. Bu deluge’nin bir sunucusu. Bu sunucuya konsoldan bağlanmak istiyorsanız deluge-console paketini yükleyebilirsiniz. Paketi yükledikten sonra aynı kullanıcı üzerinden konsola deluged yazıp ardından deluge-console komutu ile deluged sunucusuna bağlanabilirsiniz. Bağlandıktan sonraki konsol görüntüsü şunun gibi olacaktır: Bu konsola “info” yazarak aktif torrentlerin durumunu kontrol edebilirsiniz. Bunun yanında Deluge bir web arayüzü ile de geliyor. Bunun için deluge-web paketini yüklemeniz yeterli. Ardından konsola deluge-web komutunu gönderip http://{ip-adresi}:8112 adresine “deluge” şifresi ile giriş yapabilir ve torrent ekleyebilirsiniz.   Bu konu şimdilik bu kadar. Bir sonraki makalelerimizde görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like