İlk Ubuntu özel makalemize hoş geldiniz, Bu makalemizde sizlerle Ubuntu’nun temel komutlarını ele alacağız. Bu makale yeni başlayanlar için ideal bir makale olacaktır. Amacımız Ubuntu’yu hiç bilmeyen/yeni başlamış olanlara destek vermektir. İlk olarak terminali yani Ubuntu’daki adı ile Uçbirim’i açtığınızı var sayıyorum. Gördüğünüz ekran varsayılan olarak kullanıcının dosyalarının bulunduğu klasörün içinde çalışmaktadır. Yani yapacağınız değişiklikler, örneğin yeni bir klasör oluşturma, ev dizininizin içinde gerçekleşecektir. Bu dizin Ubuntu’da “/home/{kullanıcı adınız}/” şeklindedir (Örneğin: “/home/ahmet/”)

Temel Komutlar

İlk komutumuz “ls” komutu olacak. Bu komut bulunduğunuz dizinin içindeki dosyaları ve klasörleri sizlere listeler. Bulunduğunuz klasörü değiştirmek için ise “cd {klasor adı}” komutunu kullanabilirsiniz. Bir klasör geriye gitmek için ise, yani eğer /home/ahmet klasöründen /home/ klasörüne gitmek istiyorsanız “cd ..” yazabilirsiniz. Klasör oluşturmak için “mkdir {klasör adı}“, silmek için ise “rm {klasör adı} -r” komutlarını kullanabilirsiniz. “-r” uzantısı klasörü içindeki dosyalar ile birlikte silinmesi istenildiğini programa söylemekte. Bu komutu sonunda -r olmadan, veya olarak ki bu etkisiz olacaktır, dosya silmek için kullanabilirsiniz. Aktif olan uygulamaları, Ram kullanım miktarını, işlemci kullanım yüzdesini ve swap kullanımını görmek için “top” komutunu kullanabilirsiniz. Herhangi bir dosyayı düzenlemek için “nano {dosya adı/yolu}” komutunu kullanabilirsiniz. Bilgisayarı/sunucuyu yeniden başlatmak için “reboot”, kapatmak için ise “shutdown” komutunu kullanabilirsiniz.

Paket kurulumu ve kaldırma işlemi

Sistemi en son sürüme güncellemek için “sudo apt update && sudo apt upgrade -y” komutunu terminale girebilirsiniz. Ardından “apt” tüm paketleri en son sürüme otomatik olarak güncelleyecektir. Bunun yanında “apt-get” de kullanabilirsiniz ki pek de farkları bulunmamakta. Bu komutun nasıl çalıştığına ve konfigurasyonuna başka bir makalede bakacağız. Herhangi bir programı yüklemek için “sudo apt install {paket adı}” yazabilirsiniz. Otomatik olarak istediğiniz paket yüklenecektir. Örneğin paket adı yerine filezilla yazarsanız filezilla programı otomatik olarak Ubuntu sunucularından indirilip kurulacaktır. Hehangi bir programı kaldırmak için “sudo apt purge {paket adı}” komutunu kullanabilirsiniz ki bu programın yapılandırma dosyalarını da kaldıracaktır. Eğer yapılandırma dosyalarının kalmasını istiyorsanız “sudo apt remove {paket adı}” komutunu girebilirsiniz. Bunun yanında eğer “.deb” uzantılı bir paketiniz var ve bu paketi yüklemek istiyorsanız “dpkg -i {dosya adı/yolu}” komutunu girebilirsiniz. Kaldırmak için ise “dpkg –remove {dosya adı/yolu}” komutunu kullanabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like