Silinen Dosyalarınızı Kurtarın

Linux ve Windows’da silinen dosyalarınızı kurtarmayı bu makalemizde ele alacağız. Dosya kurtarmayı kolayca yapabileceksiniz.

 

Dosyaları sildiğinizde ne olur ve nasıl geri getirilirler?

Dosyaları sildiğinizde aslında onları tam olarak silmiş olmuyorsunuz, eğer ki özel bir kurulumunuz yoksa ki bu da genel kullanıcılar için olması muhtemel olmayan bir şeydir. Siz dosyayı sildiğinizde aslında sadece onun adresini silmiş oluyorsunuz. Dosyanın verilerinin diskteki hangi birimlerde olduğunu söyleyen adresler. Bu birimlere de sektör adı verilir. Bu adresler disk üzerinde ayrıca yedeklenirler ve bazı dosya kutarma programları bu yedekleri kullanarak silinen dosyaları geri getirirler. Bazı programlar ise derin tarama yaparak tüm diski gözden geçirir ve silinmiş dosyaları bu şekilde bulurlar.

Windows

Windows’da dosya kurtarma işi Linux tabanlı sistemlere karşın çok daha kolay. Bunu yapmanın bir çok yolu var ancak biz “EaseUS Data Recovery” programını kullanacağız. Programı sitesinden indirdikten sonra kurulumu yapın ve size zaten gerekli adımları gösterecektir. Ancak bu program ücretsiz olarak 1GB’a kadar dosya kurtarımı yapabiliyor. Daha fazlası için satın almak zorundasınız. Ve kurulumu silinen dosyanın daha önce bulunduğu diske yapmayın. Aksi halde kurulan dosyalar silinmiş olan dosyanızın daha önce bulunduğu blokların üzerine yazılabilir ve sonuçta dosya tamamen bozulur.  

Debian/Ubuntu Linux

Linux üzerinde bu işlem biraz daha karmaşık. İlk olarak silinen dosyanın sektörünü bulup buradan dosyayı çıkartmamız lazım. Bunun için ise aşağıdaki kodu girebilirsiniz.
debugfs -w /dev/mapper/wks01-root
Bu dosya değişikliklerinin kayıt tutulduğu bir log, kütük dosyası diyebiliriz. Debugfs açıldığında
debugfs: lsdel
yazarak silinen dosyaları listemelisiniz. Listede karşınıza bir tablo çıkacak ve çıkan tablodaki “inode” verisini denemeniz gerekiyor. Hangi inodenin sildiğiniz dosya olduğunu anlamanız için silinme tarihine bakabilirsiniz. Şimdi ise o inodeyi kullanarak
debugfs: logdump -i {inode}
Yazıyoruz ve en sonda bulunan “Blocks: ” ile başlayan değeri aşağıdaki kodun “skip” değerine yazıyoruz.
dd if=/dev/mapper/wks01-root of=kurtarilmis.dosya bs=4096 count=1 skip={buraya yazın}
Dosyanız kurtarıldı ancak uzantısı yok. Bu yüzden tek yapmanız gereken önceki uzantısını eklemek ve işlem tamamdır! Bir sonraki makalemizde tekrar görüşmek üzere!  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like