Bu makalemizde Windows üzerinde sanal bilgisayar/makine (VM) oluşturmayı öğreneceğiz. Bu makine üzerinde denemeler yapabilir hatta bir sunucu olarak kullanabilirsiniz.

Kurulum

Windows üzerinde sanal makine çalıştırmak için en uygun program şuanda Oracle VM VirtualBox. Sitesinden indirebilirsiniz ancak şuanda Windows için dağıtımda olan sürümü “VirtualBox 5.1.34” olarak gözüküyor. Son sürümü indirmek için sitesine girdiğinizde göreceksiniz ki “for technical reasons this package will be made available later” uyarısı ile daha sonra yayınlanacağını söylüyor olacak. Onun hemen üstünde bulunan yazıya veya buraya tıklayarak: “VirtualBox 5.1 builds” den indirebilirsiniz. Program yüklendiken sonra istediğimiz ayarda bir sistem oluşturuyoruz. Bu sistem elbette içi boş olacak. Format atmak için bir ISO dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Onu da makineyi oluşturduktan sonra menüde bulunan “Ayarlar” çark tuşuna basıyoruz ve resimde gösterilen yerden “iso” dosyamızı seçiyoruz. Bu işlemden sonra makinemizi çalıştırıp oluşturduğumuz diske format atabiliriz ancak bundan önce performans ayarlarını yapmamız bize hız kazandıracaktır. Bunun için ise yine makinenin ayarlar sekmesinden “Sistem” bölümüne geldiğimizde işlemci ve RAM miktarını ayarlamamız gerekiyor. Resimlerde gösterildiği üzere: Ardından kurulumu yapabilirsiniz!

Teknik Bilgiler

VirtualBox oldukça yüksek performans sağlamaktadır ancak yine de Red Hat KVM ile elbette yarışamaz. Burada şöyler bir durum da ortaya çıkıyor ki Red Hat KVM ücretsiz değil. Bu OS, yani işletim sistemi, standart kullanıcılar için geliştirilmediğinden fiyatları da bihayli yüksek. VirtualBox sizlere sistem çalışır halde iken işlemcilerin max kullanım yüzdesini değiştirme olanağı sağlıyor. Bu da demek oluyor ki eğer sanal makine bilgisayarınızın işlemcisini çok yüksek miktarda kullanıyor ise bunu düşürebilir ve siz işinizi yaparken sanal makine de işini yapmaya devam edebilir. VirtualBox kurulumu yaparken eğer ki disk oluştururken sabitlenmiş boyutu seçmezseniz bu sisteminizin biraz daha yavaşlamasına sebep olabilir. Çünkü siz dosya yazdıkça program sanal disk dosyasının boyutunu büyütmeye çalışacaktır ki bu da diskte ek okuma/yazma işlemlerine sebep olacak. Bu yüzden sabitlenmiş boyut olarak ayarlamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Sanal disk dosyasını ne kadar hızlı bir sürücüye kurarsanız o kadar hızlı açılacaktır. Örnek sanal bilgisayar ekran görüntüsü: Bu benim buradaki derslerde kullanacağım Ubuntu sanal makinenin görüntüsü. Gerçek bir Ubuntu sistemden farksız.

Sorular

1- Sanal Makinede açılmış olan bir sunucuya port yönlendirebilir miyim? Cevap: Evet. Bunun ile ilgili makalemiz sonra yayınlanacaktır. 2- Sanal Makinede çalışan bir işletim sistemi tam performansı sunabilir mi? Cevap: Kısmen. Orada aldığınız performansın biraz daha iyisini alacaksınız. 3- Sanal Makineye bulaşan virüs kendi bilgisayarıma bulaşabilir mi? Cevap: Normal şartlarda hayır.      

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may also like